مقالات

مادربرد BABY AT چیست؟

فرم فاکتور مادربرد BABY AT مادربرد

مادربرد BABY AT که جایگزینی برای مادربرد Full AT است و گاهی اوقات به آن BAT نیز می‌گویند، یک عامل شکل مادربرد است که توسط IBM در سال 1985 معرفی شد. تا اوایل دهه 1990 با کامپیوترهای 286، 386، 486 و Pentium استفاده می‌شد. Baby AT 8.57 اینچ عرض x 13.04 اینچ عمق دارد که تقریباً مشابه مادربرد اصلی IBM XT است، اما با موقعیت‌های پیچ متفاوت برای قرار گرفتن در قاب AT. Baby AT اکنون منسوخ شده و ATX جایگزین آن شده است.

با طراحی BAT مادربرد BABY AT، سوکت پردازنده در جلوی مادربرد قرار دارد و کارت های توسعه تمام قد روی آن قرار دارند. این بدان معنی است که حذف پردازنده ابتدا نیاز به حذف برخی یا همه کارت های توسعه دارد. مشکلات با افزایش سرعت پردازنده های کلاس پنتیوم تشدید شد. 

خنک کننده سیستم متکی به منبع تغذیه AT بود که هوا را از محفظه شاسی خارج می کرد و به دلیل فاصله بین منبع تغذیه و CPU، یک فن اضافی شاسی یا هیت سینک فعال برای حفظ جریان هوای خوب در سراسر CPU ضروری شد.

 منابع تغذیه AT تنها خروجی‌های 12 ولت و 5 ولت را به مادربرد ارائه می‌کنند و در صورت استفاده از قطعات 3.3 ولتی (کارت‌های PCI یا CPU) به تنظیم‌کننده‌های اضافی روی مادربرد نیاز دارند. گاهی اوقات یک هیت سینک دوم نیز روی این تنظیم کننده های ولتاژ مورد نیاز بود و با هم اجزای مختلف اتلاف حرارت اضافی باعث ایجاد انسداد جدی برای شکاف های انبساط می شدند.

بهترین قیمت خرید  مادربرد در پی سی ابزار

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *